12 Aralık 2012 Çarşamba

Mehmet Ali Birand'ın X İlişkiler'i

Geçtiğimiz günler, ülkemizde Mehmet Ali Birand günleriydi. Can Dündar’ın yazdığı Birand kitabı bir taraftan, Birand’ın ‘Yüzde 50 Kürt’ olduğuna ilişkin flaş açıklamaları diğer yandan kamuoyunu meşgul etti. Yıllar önce Apo’yla ilk röportajı yapan Mehmet Ali Birand’ın ‘Yüzde 50 Kürt’ olduğunu açıklaması, sosyal medyada yankı buldu. Biz de Birand rüzgarına, küçük bir katkı sunalım dedik…

1.Palu’dan Karadeniz Ereğlisi’ne
Yazımıza Birand’ın ‘Yüzde 50 Kürt’lüğü nerden geliyor? Sorusunu cevaplayarak başlayalım.
Mehmet Ali Birand’ın annesi Mürüvvet Birand tarafından dedesi Şerif Bey, Erganimadeni Sancağı’nın Palu ilçesinden, Enis Paşa’nın maiyetinde Karadeniz Ereğlisi’ne gelir. Burada Çamlı Kömür Ocakları’nın sahibi Mahmut Bey’in kızı ile evlenir. Bir süre sonra Karadeniz Ereğlisi’nden sıkılan Şerif Bey ailesiyle İstanbul’a göçer. Torun Mahmut Dikerdem Galatasaray Lisesi’nde okur. Dikerdem, sosyalist olmasına rağmen Demokrat Parti döneminde yükselir.
Mahmut Dikerdem’in Bern’de ikinci katip olarak bulunduğu zaman Ali Naci Karacan da aynı yerde basın ataşesidir. Başlarında büyükelçi olarak da Yakup Kadri Karaosmanoğlu vardır. İlginçtir sonradan bu üçlüden Mahmut Dikerdem’in yeğeni Mehmet Ali Birand ile Ali Naci Karacan’ın oğlu Ercüment Karacan’ın üvey kızı Cemre Garan evlenir.
2.Büyük büyük kayınpeder Ali Naci Karacan
Ali Naci Karacan’ın ana adı Şefima... Babasının adı Mehmet Hasan Hamedani’dir. İran kökenlidir. Ali Naci Karacan bu yüzden Babıali’de ‘Acem Ali’ namıyla tanınmaktadır.
Hidayet Hanım’ın Babası Hacı Hasan Tahsin Bey
Ali Naci Karacan ile Hidayet Hanım, 1919’un ilk ayında evlenirler. İki yıl sonra da çocukları Ercüment Karacan doğar. Hidayet Hanım’ın babası Gümrük Nazırı Bayburt-Trabzon eşrafından Hacı Hasan Tahsin Bey’dir. Onun babası da o tarihlerde Kafkasya ile ticaret yaparmış. Ticaretin içinde Kafkasya’dan yapılan köle ticareti de vardır.
Hidayet Hanım’ın Yeğeni Peride Celal
Ali Naci Karacan’ın eşi Hidayet Hanım’ın kız kardeşi Mir’at HanımCelal Bey ile evlenir. Bu evlilikten romancı Peride Celal dünyaya gelir. Peride Celal, Selanikli dönmelerin Fevziye Mektepleri’yle irtibatlı Atıf Yönsel ile evlenir.
3.Boğaz’daki Aşiret’ten X İlişkiler’e Ali Naci Karacan’ın Ortağı Necmettin Sadak
Ali Naci Karacan’ın en eski, en sevdiği dostlarından biri de Necmettin Sadak’tır. Akşam’da Kazım Şinasi ile beraber üçü uzun yıllar ortaktırlar. Karacan’ın Ortağı Necmettin Sadak Hariciye Vekili olur. Ali Naci Karacan’ın dostu ve ortağı Necmettin Sadak, Dışişleri Bakanı olunca, kol kanat gerdiği insanlardan biri de Mahmut Dikerdem olmuştur. Çünkü DikerdemKaracanlar’ın damadı Mehmet Ali Birand’ın dayısıdır. Ali Naci Karacan’ın oğlu Ercüment Karacan’ın üvey kızı Cemre ile Mahmut Dikerdem’in yeğeni Mehmet Ali Birand evlenir.
Necmettin Sadak’ın ilk eşi Madam Adrienne ikinci eşi İlhan Sadak, baldızı Nihal Mocan’dır. Okuyanların hatırlayacağı bir bahis. Boğaz’daki Aşiret kitabımızda anlattığımız familya ile X İlişkiler’de anlattığımız familyanın ilişkileri ortaya çıkıyor. Necmettin Sadak ile Boğaz’daki Aşiret’ten Şevket Mocan bacanak oluyorlar. İkisinin de ikinci eşleri ilk milletvekillerinden Ahmet Refik Uluçay’ın kızları.
Necmettin Sadak’ın ikinci eşi İlhan Hanım’ın kız kardeşi Nihal Hanım. Güzelliği ile ünlü Nihal HanımŞevket Mocan’ın ikinci eşi. Yani Necmettin Sadak ile Şevket Mocan bacanak.
Şevket Mocan’ın Nihal Hanım’dan kızı Rüya Mocan ilk evliliğini eski bakanlardan ünlü politikacı ve yazar Samet Ağaoğlu’nun büyük oğlu Mustafa Kemal Ağaoğlu ile yapar. Bu evlilik 7 yıl sürer. Dekoratör Rüya Mocan ikinci kez, 1975 yılında, kendisi gibi Londra’da öğrenim gören ve orada yaşayan bankacı İlhan Nebioğlu ile evlenir.
İlhan Nebioğlu, Türkiye’de uzun yıllar yayıncılık yapmış Osman Nebioğlu’nun tek çocuğu. Nebioğlu çifti, Londra’da oturuyor. Ayrıca Sedef adasının sahibi Reyap Şehsuvaroğlu Mocan’ın kuzeni.
1961 yılında vefat eden Şevket Mocan’ın birinci eşi Sara Hanım... Sara Hanım ‘Küçük’ Enver Paşa’nın yani Hasan Enver Paşa’nın kızı ve Nazım Hikmet’in annesi Celile Hanım’ın küçük kız kardeşi... Nazım HikmetMehmet Ali AybarMünevver Andaç ve Şair Oktay Rifat’ın teyzesi, Ayşe Baştımar’ın annesi...
3.Ercüment Karacan Cemile Garan’la evlenir
Anchorman  (ana haber sunucusu) gazeteci Mehmet Ali BirandMilliyet gazetesi eski sahibi Ercüment Karacan’ın eşi Cemile Garan’ın önceki kocasından kızı Cemre ile evlenir. Mehmet Ali Birand’ın eşi  Cemre HanımNATO’da görev yapmıştır. Çiftin çocukları Washington’da okuyan Umur Birand’dır.
Mehmet Ali Birand’ın kayınpederi Ercüment KaracanLale Sarı’dan ayrıldıktan sonra Cemile Garan’la evlenir. Cemile Garan’dan Ali Karacan ve Ömer Karacan adlı çocukları dünyaya gelir. (Birand’ın kayınbiraderi Ali Karacan şimdi Milliyet’in satışında sahtecilik yapmaktan aranıyor.)
Cemile Garan’ın Amcası Prof. Dr. Reşat Garan’dır.
Burada Ayni-Neyzi İlişkisi bir başka bağlaçtır. Bizi yine Boğaz’daki Aşiret’e götürür. Şimdi oraya hiç girmeyelim. İş uzar çıkamayız işin içinden. Kısaca geçelim kayınpeder Prof. Hasan Tahsin Ayni, Boğaz’daki Aşiret’ten Mehmet Ali Ayni’nin kardeşidir. Prof. Hasan Tahsin Ayni’nin kızı Emine Nesrin, Prof.Dr. Reşat Garan ile evlenir. Bu evlilikten Nur Söylemez ve Prof.Dr. Hasan Garan dünyaya gelir.
Nur SöylemezYüksel Söylemez ile evlenir. Yüksel Söylemez’in annesi Saliha Söylemez’in halasının oğlu Hüsrev Gerede’dir.
Yüksel Söylemez’in büyükbabası Necmettin Bey, o bir jöntürk. Abdülhamit Han düşmanı. Babaanne Naime Söylemez ise şair. Baba Celal Söylemez şair bir bankacı. Konya’dan Yemen’e kadar mutasarrıflıklarda bulunmuş.
Yüksel Söylemez ve Nur Söylemez’in iki çocukları var. Oğul Timur Söylemez büyükelçi. Yüksel Söylemez’in büyük amcası Harbiye Nazırı Süleyman Şefik Paşa’dır. Hareket Ordusu Sultan Abdülhamit Han’ı yıkmak için İstanbul’a yürüdüğünde, Selimiye Kışlası’nın komutanı Süleyman Şefik Paşa, geceleyin topları ateşleyen kamaları söktürür.
4.Ercüment Karacan’ın Dördüncü Eşi Semiramis Pekkan
Ali Naci Karacan’ın oğlu Ercüment Karacan’ın ilk eşi Nilgün Hanım’dır. Karacan ikinci evliliğini, Türkiye’nin ilk mankeni Lale Sarı ile yapar. İkinci eş Lale Sarı’nın ikinci kocası aktör Fikret Hakan’dır. Fikret Hakan, sonradan Semiramis Pekkan’la zoraki evlilik yapar.
Fikret HakanSemiramis Pekkan’dan sonra Neşecan isimli bir bayanla evlenir, ondan sonra da şarkıcı Hümeyra ile evlenir. Semiramis Pekkan ise Fikret Hakan ile piyasaya girdikten sonra bilahare Ercüment Karacan ile evlenir. Semiramis Pekkan ve Hümeyra farklı evlilikler yaşarken, gazeteci Abdi İpekçi ile de ilişkileri olduğu söylenir.
Ercüment Karacan dördüncü evliliğini pop müziği sanatçısı Ajda Pekkan’ın kız kardeşi Semiramis Pekkan’la 1976 yılında yapar. 10 yıl süren evlilikleri sırasında Semiramis Pekkan ve Ercüment Karacan’ın Emir adlı bir çocukları olur.
Ercüment Karacan, iki yetişkin oğlunun annesi olan üçüncü eşi Cemile Garan’dan ayrıldıktan sonra, kendisinden otuz yaş genç dördüncü eşi Semiramis Pekkan ile önce Londra’da, daha sonra da Los Angeles’de yaşar.
5.Ercüment Karacan’ın Beşinci Eşi Afet Tuğbay Karacan
Ercüment Karacan tanınmış film yapımcısı Turgut Demirağ’ın dul eşi Afet Tuğbay ile 1987 yılında beşinci evliliğini gerçekleştirir.
Ali Karacan-Ahu Tuğbay İlişkisi veya Aslan Bacanak Baba
Ercüment Karacan’ın rallici-yayıncı oğlu Ali Karacan, babasının beşinci eşi Afet Tuğbay Karacan’ın kız kardeşi Ahu Tuğbay’la uzun yıllar nişanlı olarak yaşar. Yani bir bakıma babasıyla bacanak olmuştur Ali KaracanAhu Tuğbay bu beraberlikten önce ilk evliliğini Ahmet Kozanoğlu ile yapmıştı.
Ahu TuğbayYavuz Demir ilişkisinden sonra eski nişanlısı Ali Karacan’a dönüp, yaklaşık 4 yıl daha beraber oldu. Ali Karacan bundan sonra Koç’un kuzeni Derin Mermerci ve Gözde Tan’la birliktelik yaşadı.
Ercüment Karacan’ın ikinci oğlu Ömer Karacan’ın adı bir süre Azer Çöllü ile anılır. Azer Çöllü daha önce Anavatan Partisi Eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın yeğeni Siret Derman’la olan birlikteliğiyle adından söz ettirir.
6.Hatime: “Genç dostum ne yap yap bir şebekeye dahil ol”
Bütün bunlar bir tasarım işidir. Başbakan Erdoğan’a kazan kaldıran sanatçılar, Tekelci Sermaye’nin finansmanıyla oluşturulan bir şebekenin savaşçıları… Gazeteciler ve ses sanatçıları bile bir tasarım ürünüdür. Sesi güzel hiç Muğlalı ya da Yozgatlı yok mu? Niçin starlar hep aynı bölgelerden çıkar? Bu yüzden Bayram Bilge Tokel, ağzıyla kuş tutsa bile yokluğa mahkumdur.
Mesele Mehmet Ali Birand’ın ‘Yüzde 50 Kürt’ veya Türk olması meselesi değildir. Mesele şebekeye dahil olup olmama meselesidir.
Rahmetli Cemil Meriç, “dostum ne yap yap bir şebekeye dahil ol” demişti. Şebeke uluslararası… Şebekeye dahil olmazsanız, Başbakan Erdoğan gibi yüzde 50 oy almanıza rağmen otoriteniz yıpratılır. Levent Kırca’dan Zeki Alasya’ya, Şevval Sam’dan Fazıl Say’a sanatçılar tarafından sorgulanırsınız. Bahçeli’nin durumu daha da zor. ‘Öyle bir Geçer Ki Zaman’ ve ‘Behzat Ç’ dizileri, ülkenin yarısında PKK isyanı varken, ‘MHP tehlikesi’ üzerine toplumu saatlerce şekillendirebiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder