10 Nisan 2013 Çarşamba

Akil kadın Lale Mansur'dan Sör-vay-vır Bennu'ya X İlişkiler

En taze haber!
Akil kadın Lale Mansur’un yeni filmi ‘Beş Kadın’… Filmde Vedat Türkali’nin kızı Deniz TürkaliPelin Batu ve Lale Mansur rol alıyor. Filmde terörist anneleri ve Mehmetçik anneleri anlatılacak. Lale Mansur’a Mehmetçik annesi rolü yakışmayacağına göre, onun Dağdakiler’in annesi rolünü oynayacağını şimdiden tahmin edebiliriz.  
1.Servet Paşa’nın torunu Akil Kadın Lale Mansur
Lale Mansur kimdir? Önce dedelerden başlayalım…
Servet PaşaAtatürk’ün silah arkadaşlarındandır... Atatürk’ün kurtuluşuna vesile olan meşhur saat Servet Paşa’nın Atatürk’e armağanıdır. Danyal Yurdatapan, Servet Paşa’nın oğludur.

Darbe karşıtı olmakla bilinen Şanar Yurdatapan ve Lale Mansur’un babaları Korgeneral Danyal Yurdatapan27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 3.Ordu Komutanı olur.
Şanar Yurdatapan’ın halalarından Emine Danende Arpaç, Meh­met Halit Arpaç ile evlenir. Bu evlilikten oğulları Can Arpaç doğar. Can Arpaç, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Üstadı olur.
2.Lale Mansur’un birinci kocası Atilla Özdemiroğlu
Lale Mansur, ilk olarak ve ağabe­yi Şanar Yurdatapan’ın ortağı Atilla Özdemiroğlu’nun Füsun Önal’dan ayrıl­masına neden olur. Lale Mansur ile Atilla Özdemiroğlu evlenir.
Besteci Atilla Özdemiroğlu, sinema oyuncusu Yaprak Özdemi­roğlu’nun babası, Müjde Ar’ın eski sevgilisi, Kamuran Akkor, Füsun Önal ve Lale Mansur’un eski kocasıdır.
Melike Demirağ’ın birinci kocası Şanar Yurdatapan’dır. Yurdatapan’ın iş ortağı ve kız kardeşi Lale Mansur’un birinci ko­cası. Atilla ÖzdemiroğluMelike Demirağ’ın eniştesidir.
Orhan Çetin, bir film projesinde popçu Tarkan’a rol teklif eder. Tarkan’ın o zamanki sevgilisi Nevbahar Demirağ’la Orhan Çetin’in karısı Melike Demirağ kardeştir.
Yaprak Özdemiroğlu’nun sevgilisi Uzay Heparı, Sezen Aksu ile birliktelik yaşar. Uzay Heparı, kendine yeni bir sevgili bulur. Uzay Heparı artık Atilla Özdemiroğlu’nun kızı Yaprak Özde­miroğlu ile buluşmaktadır. Uzay Heparı ile Yaprak Özdemiroğlu, beraberliklerini yakın çevrelerinden gizlemezler. Sezen Aksu, Uzay Heparı’nın diğer ilişkileri gibi bunu da hoş­görüyle karşılar.
İlişkiler bu minvalde gelişirken Uzay Heparı, Zeynep Tunuslu ile tanışır ve evlenir. Evlendikten kısa bir süre sonra bir trafik kaza­sında ölür. Trafik kazasında ölümüne sebep olan kişi Demet Akbağ’dır.

Uzay Heparı’nın anne tarafından dedesi Aron Angel’dir. Angel, Yahudi’dir, anne tarafından İtalyan Sarayı’na kadar uzanır. Kendisi Türkiye’nin ilk diplomalı şehircilik uzmanı, yüksek mimar. Beş kuşak önceki büyük dedesi Avramo Divas, İtal­ya Kralı II. Emanuel’in özel dişçisi. Osmanlı Sultanı Abdülaziz Han bir hafta kaldığı İtalya’dan diş ağrılarını dindiren Avramo Divas’ı da yanında getirir. Ailenin Türkiye’ye geliş hikayesi böyledir.
3.Lale Mansur’un ikinci kocası Cem Mansur
Cem Mansur ile Lale Mansur 1984 yılında evle­nir. Cem Mansur’un annesi Jakelin Mansur Yahudi’dir. Ailesi, İsrail devletinin kurucu ailelerindendir.
Atilla Özdemiroğlu’ndan boşandık­tan sonra Cem Mansur ile evlenen Lale Mansur, evliliği devam eder­ken Müge Oruçkaptan’ın kocası Levent Özdilek’le birlikte olur. Lale Mansur, Taksim Kurabiye Sokak’ta sevgilisi Özdilek ile bir ev tutar.
Lale Mansur’un Levent Özdilek ilişkisi üzerine Hafta Sonu ga­zetesine bir açıklama yapan Füsun Önal, “Lale Mansur, benim koca­mı da çaldı” der. Levent Özdilek, çekirdekten yetişme bir kozmopolittir. Çocuk yıldız olarak Yılmaz Güney’in filmlerinde rol alır. Babası Güney’in arkadaşıdır. Onun tavsiyesiyle konservatuara gider.
4.Şanar Yurdatapan, Melike Demirağ’ın birinci kocası
Şanar Yurdatapan, PKK’lı günlük gazete Özgür Gündem’ yayın kurulu üyesidir. Melike Demirağ ilk evliliğini Şanar Yurdatapan, ikin­ci evliliğini yönetmen Orhan Çetin ile yapar. Orhan Çetin, Sinan Çetin’in yeğenidir.
Melike Demirağ (Rüçhan Çamay) ile Nevbahar Demirağ (Afet Tuğbay) anneden ayrı, babadan (Turgut Demirağ) bir kardeş. Nevbahar Demirağ, daha sonra Fenerbahçeli Ali Koç ile evlenir.
Yasemin Kozanoğlu’nun annesi Ahu Tuğbay, Tarkan’ın o zamanki sevgilisi Nevbahar Demirağ’ın teyzesi ve Afet Tuğ­bay’ın ablası. Yasemin KozanoğluAhu Tuğbay’ın Ahmet Kozanoğlu ile evliliğinden dünyaya gelen kızı. Yasemin’in teyzesi Afet TuğbayTurgut Demirağ’la evlenir. Afet TuğbayTurgut Demirağ’dan sonra Ercüment Karacan’la evlenir.
5.Bir başka Akil Murat Belge
Tek Parti döneminde Yakup Kadri Karaosmanoğlu ile karısı Le­man Karaosmanoğlu’nun kardeşi Burhan Belge, Kadro dergi­sinde birliktedir. Burhan Belge’nin oğlu Murat Belge, Ahmet Özhan’dan ayrılan sinema oyuncusu Hale Soygazi ile evlenir.
Müjde Ar’ın ilk kocası Samim Değer’dir. Onun sinemaya girmesinde Samim Değer’in gayreti vardır. Samim Değer, ressam Erdoğan Değer ile Necla De­ğer’in oğludur.Necla Değer’in kardeşi Jale Hanım, Karaosmanoğulları’ndan Adnan Karaosmanoğlu ile evlidir. Samim DeğerMurat Belge’nin kuzenidir.
Müjde Ar, Samim Değer’den ayrıldıktan sonra Ertem Eğilmez’le birliktelik yaşar.
Atilla Özdemiroğlu’nun üçüncü karısı-birlikteliği Müjde Ar’ın ortağı Sabahattin Çetin ise, Melike Demirağ’ın ikinci koca­sı Orhan Çetin’in amcası ve yönetmen Sinan Çetin’in kardeşidir.
6.Hatime: Sör-vay-vır Bennu Gerede
Sör-vay-vır’ı seyrediyorum. Ünlüler’e karşı tabii ki, Gönüllüler’i destekliyorum. Ben kendimi, Üstseçkinler’in karşıtı bir ‘reaya yazarı’ olarak tanımlıyorum.

Lale Mansur’un mensup olduğu Yurdatapan Ailesi’yle Bennu Gerede’nin ailesi, Servet Paşa ile Mevhibe Hanım’ın evlilikleri vesilesiyle kuzen olurlar.
Ferik Hüsnü Paşa’nın oğlu Servet Paşa ile Hersekli Mehmet Ali Paşa’nın kızı Mevhibe Hanım evlenir. Bu evlikten Atatürk dönemi diplomatlarından Hüsrev Gerede doğar. Onun oğlu Dr.Selçuk Gerede’dir. Şiva ve Bennu Gerede, Dr.Selçuk Gerede’nin kızlarıdır.
Gönüllüler’in Ünlüler karşısında yenilgisinin sebebi yukarıdan aşağıya yazmaya çalıştığımız bu kurguda yatıyor.
Gönüllüler’in aptal gayretin ötesinde önce bir durum tespitine ihtiyacı var. Durumun elifbası, Ünlüler’in X İlişkiler’inde…
Yukarıdaki şebeke, Türkiye’deki sorunların temel kaynağı.
Bunlardan barış sağlamasını bekleyemeyiz. Türkiye, ‘çakıl taşı vermeyiz anlayışı’ ile Öcalan’ın tasarladığı ‘netameli barış projesi’ arasında bir üçüncü yol bulmalı.
Kimse telaffuz etmese de üçüncü yol ne yazık ki, Güneydoğu’da ‘self determinasyon’ şeklinde beliriyor.
Yüce Allah encamımızı hayreylesin. (Amin)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder